Romatizmal Kapak Hastalığına Ameliyatsız Çözüm: Hastanemizde “Daralmış Mitral Kapağa Balon” İlk Defa Uygulanarak Hastamız Sağlığına Kavuştu.
15 Ekim 2021


Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi olarak hastanemiz ilklere başarılı bir şekilde öncülük etmeye devam ediyor. Başarılı operasyonlara imza atan hastanemizin Kardiyoloji doktorları uyguladıkları yöntemle Balıkesir’de yine bir ilki gerçekleştirdi. Kalp romatizması nedeni ile ileri derecede daralmış mitral kapak hastalığı olan E.A. isimli hasta, Kardiyoloji bölümünden Doç. Dr. Erkan AYHAN ve ekibi tarafından hastanemizde ilk defa uygulanan “Mitral Balon” yöntemi ile başarılı şekilde tedavi edilerek işlem sonrası şifa ile evine uğurlandı.

Kardiyoloji alanında çok sayıda kompleks ve zor vakalar (kalp krizlerine 7/24 acil müdahale, koroner ve periferik damarlara balon ve stent işlemleri, kalp pilleri ve doğuştan kalp deliklerinin kapatılması gibi) Anjiyografi Laboratuvarında deneyimli eller altında sağlığına kavuşurken en son E.A. isimli hastamızın evine yürüyerek göndermenin mutluluğu yaşandı. Hastanemiz Başhekimi Doç.Dr. Volkan Yüksel ise Kardiyoloji bölümümüzün yaptığı çalışmaların takdire şayan olduğunu ifade etti.

E.A isimli hastamız uzun süredir nefes darlığı ve yorgunluk tarif eden ve ev işlerini bile yapmakta zorlanan öyküsü ile yapılan poliklinik muayenesinde romatizmaya bağlı ileri derecede daralmış mitral kapak hastalığı tespit edildi. İlaç tedavisi verilmesine rağmen şikayetleri bir türlü azalmayan hastamıza kapak darlığı için balon uygulanması gerekiyordu. Bu işlem için Atatürk Şehir hastanesi anjiyo bölümüne yatışı yapıldı. Yaklaşık 45 dakika süren bu işlemde bu hastalık için özel dizayn edilen balon kullanıldı. İşlemde hasta uyutulmadı, genel anestezi verilmedi ve herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. Bir gecelik yoğun bakım takibi sonrasında ise ertesi gün hastamız şifa ile taburcu edildi.

Hastanemizin kardiyoloji doktorlarından Doç. Dr. Erkan AYHAN yapılan tedaviyle ilgili, “Hastamız ciddi kapak darlığı nedeni ilaç tedavisine yanıt alamadığımız felç riski taşıyan bir hastamız idi. Bu hastamızda genel anestezi kullanmadan mitral kapak darlığını balon yöntemi ile açtık. Tedavisine vesile ve şifa olmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Kardiyoloji ile ilgili anjiografi hizmetlerimizi Sayın Başhekimimiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz sayesinde merkezimizde tüm olanakları ile yürütmekteyiz. Bu yöntem hastanemizde ilk defa uygulandı. Balıkesir ilinde  böyle bir merkezimizin olması Balıkesir halkı adına büyük bir kazanç olmakla birlikte ne kadar hayati önemi olduğunu halkımızın bilgilerine sunarız.”, görüşlerini dile getirdi.

Hastane başhekimi Doç. Dr. Volkan Yüksel ise, Kardiyoloji birimlerinde görevli doktor ve tüm personele teşekkür ederek, “Hastanemizde ilk defa Mitral Kapak Balon işlemi uygulayarak hastanın normal hayatına dönmesini sağlayan, fedakarca 7/24 çalışan tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi sağlık hizmeti alanında ilin lider sağlık kuruluşu olmaya ve özellikli hizmetlerin sunumu açısından fark yaratmaya devam edecektir.”, diye konuştu. 

  • İnme 112.jpg
  • Mitral Balon 1.jpeg
  • Mitral Balon 2.jpeg
  • Mitral Balon 4.jpeg
  • Mitral Balon 3.jpeg