Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Endoskopi Ünitesi ana binamızın -1’inci Katı D Blokta bulunmaktadır. Gastroenteroloji Kliniği bünyesinde hizmet veren Endoskopi Ünitemiz hasta rahatı ve konforunu en yüksek seviyede tutabilmek amacıyla en iyi şekilde tasarlanmıştır. Endoskopi Ünitemizde sindirim sistemi hastalıklarına yönelik acil ve poliklinik hastalarında tanısal ve tedavi edici endoskopik işlemler; iki gastroenteroloji uzmanı, bir çocuk gastroenteroloji uzmanı, tecrübeli hemşireler ve güncel tıbbi donanım cihazlarımız eşliğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Ünitemizde aylık ortalama 450-500 endoskopik işlem yapılmaktadır.
Hastanemiz Endoskopi Ünitesinde yapılan İşlemler şunlardır: Sindirim sistemi hastalıklarının endoskopik olarak tanı ve tedavisi, özefagogastroduedenoskopi, kolonoskopi, rektosigmoidoskopi, Endoskopik Ultrasonografi(EUS), sindirim sistemi poliplerinin endoskopik olarak çıkarılması, Perkütan Endoskopik Gastronomi (PEG- Mide beslenme tüpü) açılması, sindirim sistemi tümör ve darlıklarında balonla dilatasyon (genişletme) ve stent uygulaması, özefagus varislerine band ligasyonu (portal hipertansiyon-karaciğer sirozu tanısında), gastrointestinel sistem kanamalarında kanamanın durdurulması için skleroterapi ve klip atılma işlemleri, Endoskopik Rektograd Kolanjiyo Pankreatografi (ERCP) safra yolu taşlarının endoskopik olarak çıkarılması ve safra yolu darlıklarına stent gibi ileri endoskopik girişimler başarı ile uygulanmaktadır.