Kalp Merkezi
16 Nisan 2024

BALIKESİR ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİ ANJİO KATETER LABORATUVARI

Anjio kateter laboratuvarı, 2 anjio cihazı ile Ağustos 2017 yılından beri Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi bünyesinde 7/24 hizmet vermektedir.

Anjio kateter laboratuarı bünyesinde; acil kalp krizi müdahaleleri, koroner anjiografi, Anjioplasti (balon, stent), periferik işlemler( kalp dışı atardamar tıkanıklıkları), kalp pili takılması ve değiştirilmesi işlemleri yapılmaktadır.

Koroner anjiyografi nedir? 

Anjio, damar tıkanıklığı ve problemlerinde kullanılmaktadır. Hastanın kasık ya da kol atardamarından özel ve ince kateterlerle girilerek, bu damardan kalp damarlarına boyalı radyoaktif sıvı gönderilmesi esasına dayanır. Bu sıvının izlenmesi sırasında sık aralıklarla filminiz çekilir ve boyalı maddenin hangi damardan geçip, geçemediği veya zor geçtiği saptanır. Dolayısıyla alınan görüntüler, bize problemin ipuçlarını sunmaktadır.(daralma, genişleme, tıkanma gibi)

Koroner anjiyografi girişimsel bir tanı yöntemi olup bir ameliyat türü değildir. İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir. Koroner anjiyografi, anjiyografi cihazı ve eğitimli-deneyimli kardiyoloji uzmanı ile sağlık personelinin bulunduğu gelişmiş laboratuarlar da yapılır.

Anjio Ünitesine Ulaşım
Anjio Ünitesine; TB blok zemin kattan ulaşım sağlayabilirsiniz.